Czy pogodę da się trafnie przewidzieć?

Zjawiska atmosferyczne, po mimo, że obserwowane i doświadczane przez każdego człowieka niemal codziennie, nie są dokładnie wyjaśnione przez co często dla sporej grupy ludzi pozostają zagadką. Dlaczego powstaje tęcza? Jak porusza się piorun? Czy można przewidzieć gradobicie? Pogodowe tajemnice od dziś z portalem pogodowym nie pozostaną już zupełną zagadką.

Bańka mydlana, łąka

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl
Chyba każdemu przynajmniej raz zdarzyło się nieźle zmoknąć w drodze do pracy, niewłaściwie ubrać na względnie chłodny wieczór lub umyć okna na godzinę przed ulewą… Podobnie z codziennym zastanawianiem się jakiej temperatury możemy się spodziewać? Aby uniknąć wielu zaskakujących sytuacji warto zajrzeć na witrynę pogodową na której zawsze można znaleźć aktualną prognozę pogody dla naszego regionu.

Określić pogodę na kilka dni do przodu to zdecydowanie trudne zadanie, tym bardziej w naszej strefie klimatycznej. Łatwiej o prognozę na obu biegunach niż o zbliżony opis Polskiej pogody. Jednak nie musimy śledzić codziennych doniesień o spodziewanej temperaturze, stopniu wilgotności czy zachmurzeniu dla naszego regionu, ponieważ gdy tylko chcemy poznać prognozę na następny dzień lub tydzień wystarczy po prostu odwiedzić pogodowy gdzie szybko przeczytamy aktualne i sprawdzone informacje.

Warunki związane z zachmurzeniem, średnia temperatura dla integracja gdańsk danej pory dnia, poziom wilgotności i natężenie i rodzaj wiatru to tylko niektóre informacje przygotowane dla nas w nowym serwisie meteorologicznym. Jedynie 3 zdaniowy opis wystarczy, by dobrze przygotować na wszelkie zjawiska atmosferyczne z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć.

Natężenie wiatru, przewidywane opady lub ich brak, szacowana liczba stopni Celcjusza oraz niezbyt długi opis – prosty przepis na uniknięcie codziennych pogodowych wpadek. Przed wyjściem z domu lub planowanym wyjazdem wystarczy tylko zarezerwować sobie chwilę i dowiedzieć się na jakiego typu pogodowe niespodzianki powinniśmy być przygotowani.

Zmienna dynamika cyrkulacji, spora wietrzność oraz wiele zjawisk meteorologicznych to przede wszystkim przyczyny dla których próby zaprognozowania pogody na czas bardziej odległy niż pięć dni często nie mają odniesienia w rzeczywistości. Największa, ponad 84 procent sprawdzalność prognoz pogody jest notowana właśnie dla przewidywań niskookresowych opracowywanychdla niedużych obszarów.
Nasza strefa klimatyczna sprawia, że znajdujemy się w obrębie mapy ryzyka pogodowego. Co prawda, błotne ulewy czy trzesięnia ziemi będą dla nas czymś bardzo rzadkim jednak możliwość przewidzenia ścisłej temperatury, intensywności opadów czy też siły wiatru sprawia, że dobrze sprawdzalne są tylko prognozy krótkoterminowe dla wyznaczonego obszaru.

Rekordowe temperatury, rekordy siły wiatru czy różny stopień opadów, mające miejsce coraz częściej nie pozostają bez wpływu na próby prognozowania pogody. Chociaż na co dzień nie musimy bać się aż tak poważnych zjawisk to kontrolując pogodę, zawsze patrzmy na prognozę opracowaną najdalej na tydzień i dostosowaną do naszego regionu, bowiem jedynie meteorologiczne przewidywania na maksimum tydzień pokrywają się najbardziej z faktyczną pogodą.