Darłowo – doskonałe miejsce na wakacyjny wypoczynek w 2014r.

Darłowo to znana miejscowość wakacyjna, często wybierana na wakacje nad morzem. Leży u ujścia rzeki Wieprzy. Posiada dwie główne części: Darłówko i Racisław. Każdy to już teraz planuje wczasy może powoli rezerwować pokoje gościnne. Darłowo czeka już bowiem na wczasowiczów.

Plaża, morze

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W śródmieściu Darłowa zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym kardynalnym placem w mieście. W przeszłości gród był obudowany murem z wieżami i bramami. W dzisiejszych czasach możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich w postaci Bramy Kamiennej, przy ulicy Powstańców Śląskich w kierunku Ustki.

Najważniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich. Stanowi on osobliwy w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek wybudowano na planie kwadratu z wieżą o wysokości dwudziestu czterech metrów. Budowa obiektu zaczęła się w 1352 r. podczas rządów Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało również współpracę z Hanzą. W osiemnastym i XIX w. w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, a od tysiąc dziewięćset trzydziestego roku funkcjonuje tu muzeum, w którym zgromadzono zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby z drewna, eksponaty sztuki sakralnej w sali rycerskiej, a także przykłady sztuki obecnych twórców. Wieża zamkowa też uprzystępniona jest do zwiedzania.

Najcenniejszym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę rozpoczęto w 1321 r.. Blisko siedemdziesiąt lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni obejrzeć można groby książąt pomorskich, między innymi Eryka I – króla Danii, Norwegii i Szwecji. Od 1992 r. obiektem hołdu jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II w trakcie audiencji w Rzymie. Innymi atrakcyjnymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół św. Jerzego będący niegdyś częścią szpitala świętego Ducha dla trędowatych oraz jedyny w Polsce przykład skandynawskiego gotyku – kościół św. Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem przystrojonym freskiem patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego. Warto zauważyć, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. W trakcie pobytu w Darłowie trzeba zobaczyć również barokowy Ratusz, który przebudowano w tysiąc siedemset dwudziestym piątym roku. Jest on obecnie siedzibą władz miasta. Przed Ratuszem jest fontanna z posągiem rybaka z tysiąc dziewięćset dziewiętnastego roku. Dookoła pomnika wzniesionego po to, aby upamiętniał ludzi morza, zamieszczono cztery tablice zrobione z brązu, które przedstawiają zarys historii miasta. Atrakcyjnym obiektem zabytkowym jest również zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.

W Darłowie odbywa się wiele atrakcyjnych imprez cyklicznych.

Aby którekolwiek omówienie było traktowane za godne uwagi, musi posiadać rzeczową treść. Jeśli chciałbyś ją uzyskać, kliknij tutaj oraz zdobądź pomocne informacje (eccotravel.eu/p/filipiny).

Warto wybrać się głównie na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele świętej Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa „Darłowski Dorsz”, podczas, którego zawodnicy łowią dorsze ze statku.

Darłowskie plaże mieszczą się na obszarze dzielnicy Darłówko. Szczególnie ciekawa jest plaża zachodnia – piaszczysta i rozległa z okazałym zapleczem rekreacyjnym. Na fanów czynnego odpoczynku w Darłowie i okolicach czeka też: całoroczny Aqua Park „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (cztery kilometry Darłowa). Warto też polecić nadzwyczaj ciekawe szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.

***
Pełną propozycję na odpoczynek 2014 w Darłowie można odnależć w serwisie Ruszajwpolske.pl bądź klikając na niżej znajdujące się linki:
– agroturystyka Darłowo
– pensjonaty Darłowo (oferta apartamentów nad morzem[)