Wszystko, co należy wiedzieć o szeklach, obejmach i śrubach

śruby

Źródło: www.morguefile.com

Szekla jest metalową klamrą na ogół w postaci litery U.

Wykorzystywana jest wszędzie tam gdzie trzeba natychmiast połączyć między innymi liny. Ma ona różnorodne wykorzystania na przykład przy sprzęcie motorowodnym, w garażu, w warsztacie, ogólnie rzecz ujmując wszędzie tam gdzie chcemy coś przyczepić, przywiesić czy zawiesić. Każda nabyta przez nas szekla powinna zawierać właściwy atest. Często szekle wykorzystywane są na jachtach, czyli jednostkach pływających służących na przykład do celów turystycznych. Należy ona do tak określanych rezerwowych drobiazgów, które musi posiadać niejeden żeglarz w swej tak nazywanej kasetce bosmańskiej. Powinno być ich w rezerwie troszeczkę więcej, albowiem wielokrotnie wlatują do oceanu i zatapiają się.

Obejma zaciskowa służy między innymi do przymocowywania węży z grubej gumy. Również wykorzystywana jest do rur wówczas zrobiona jest ze stali nierdzewnej. Wykorzystanie stali nierdzewnej znacznie redukuje ciężar obejmy i czyni ją bardziej sprężystą. Jest ona wówczas o połowę lżejsza od typowych obejm żeliwnych. Warto również pamiętać o tym, że stal nierdzewna nie ulega korozji. Dzięki temu spokojnie może być stosowana na zewnątrz, bowiem zmienne warunki klimatyczne nie mają na nią choćby minimalnego wpływu.

śrubka

Źródło: www.morguefile.com

Śruby nierdzewne są gwarancją doskonałej jakości oraz długowieczności. Najczęściej stosowane to śruby A2 określane potocznie, jako właśnie nierdzewne a także śruby A4 określane śrubami odpornymi na kwasy. Te pierwsze wykorzystywane są na przykład do produkcji sprzętu gospodarstwa domowego. Te drugie są znaczniej wytrwałe na korozję niż pierwsze i wykorzystuje się je przede wszystkim w przemyśle celulozowym a także w przemyśle spożywczym i okrętowym. Śruby różnią się pomiędzy sobą głównie rozmiarami, kształtem główki a także zakończeniem. Śruby nierdzewne wspaniale nadają się na zewnątrz, gdzie przeważają zmienne warunki pogodowe. Nierdzewność takich śrub czy ogólnie stali uzyskuje się dzięki dodaniu do stali odpowiednich dodatków stopowych przykładowo chromu. Dzięki temu stal (czytaj więcej kołnierze szyjkowe) nierdzewna może być wykorzystywana w środowisku agresywnym, jest ona wytrzymała na znaczne temperatury i ma lśniący połysk.

Źródło: metfix.com.pl