Maluch vs. telewizja – jak kontrolować treści oglądane przez pociechy w czasie wolnym?

Odruchowe patrzenie w telewizor to jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu przez większość dzieci w szkolnym wieku. Istnieje więc ryzyko, że na ekranie obserwowanym przez nasze dziecko wyświetlają się programy, które mogą być dla niego nieodpowiednie. Czy możemy mieć wpływ na treści oglądane przez dzieci?

telewizja

Autor: daniel.s
Źródło: http://www.flickr.com

Godny zastanowienia wydaje się być fakt, że duża część rodziców nie wie, co ich dziecko ogląda w telewizji, a co za tym idzie – nie mogą oni stwierdzić, czy treści te są przystosowane do ich wieku. Kwestia ta dotyczy coraz większej grupy współczesnych rodziców, którzy są za bardzo zajęci, aby zwracać czujną uwagę na to, co w czasie wolnym robi ich pociecha. Na ich usprawiedliwienie należy stwierdzić, że niemożliwym jest wychowanie dziecka zupełnie bez udziału telewizora. Współczesne technologie otaczają nas z każdej strony, nie dając o sobie zapomnieć i ułatwiając nam znacznie życie.

Trzeba jednak panować nad tym, co ogląda nasze dziecko tak, by oglądany program tv dla dzieci przyczyniał się do jego rozwoju, a nie szkodził mu. Przede wszystkim trzeba kontrolować czas, jaki dziecko spędza przed telewizorem. Dla dzieci w szkolnym wieku godzina oglądania telewizji co dzień jest wystarczająca. Powinniśmy być w tej sprawie stanowczy i nie robić tutaj wyjątków – dziecko powinno rozumieć zasady i przestrzegać je. Istotne są także treści, które telewizja przekazuje maluchowi. Najlepszy program TV dla dziecka to taki, który równocześnie edukuje je i zapewnia mu rozrywkę. Pomoc w wybraniu właściwego programu stanowią dla nas symbole wiekowe umiejscowione w górnym rogu ekranu.

Czy odczuwasz ochotę na następne tak samo zajmujące posty? Jeżeli tak, to pragniemy Cię zawiadomić – naciśnij i sprawdź (https://studio29poznan.com/wynajem-studio/) tutaj dużo więcej.

Dzięki nim możemy łatwo stwierdzić, czy dany program jest przeznaczony dla dziecka i czy nie porusza treści, które mogłyby być dla nieprzeznaczone. Dobrym sposobem jest również oglądanie telewizji z dzieckiem – w ten sposób będziemy pewni, że ogląda ono właściwe programy.

telewizja

Autor: daniel.s
Źródło: http://www.flickr.com

Istotne jest, aby nie zakazywać dziecku oglądania telewizji. Wtedy mogłoby to być dla niego czymś zakazanym, a co za tym idzie – bardziej interesującym. Mądre dawkowanie czasu spędzanego przed telewizorem z pewnością da nam lepsze rezultaty.