Internet – jak nas kształtuje, co oferuje, czym zaskakuje?

Prawdopodobnie nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez sieci internetowej. To w nim skupia się znaczna część życia prywatnego oraz zawodowego wielu z nas.

Internet to skarbnica wiedzy, jesteśmy w stanie wyszukać w nim niemal wszystko, czego potrzebujemy. Możemy także pobrać dostępne pliki czy darmowe systemy operacyjne. Można śmiało stwierdzić, że Internet kształtuje określone, konkretne zachowania kulturowe. Kiedyś pisało się listy tradycyjne. Na list zwrotny trzeba było czekać przez wiele tygodni, a czasem przez wiele miesięcy (czytaj o zachowniach kulturowych). Obecnie wystarczy wejść na Facebooka czy Instagrama i w mgnieniu oka możemy skontaktować się z kim chcemy. Szukamy odpowiedzi na pytanie, co to jest mem, a nie czy lepiej zagrać w gumę czy urządzić spotkanie przy trzepaku.

Kliknij ten odsyłacz a zobaczysz wskazówki (https://starocieiantyki.pl/) napisane dla osób zaintrygowanych omawianym w niniejszym serwisie zagadnieniem.

ludzie

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com

Efekt jest taki, że zdecydowanie rzadziej spotykamy się w prawdziwym życiu. Często nie mamy nawet na to czasu. Pęd życia jest coraz większy (poznaj AlterWEB). Śpieszymy się z domu do pracy, w pospiechu wracamy z pracy do domu. Łatwiej jest więc w parę chwil napisać maila niż umawiać się na spotkanie w kawiarni, które bez wątpienia zabierze nam co najmniej godzinę z wypełnionego grafiku.

Social media odgrywają znaczną rolę w obecnej rzeczywistości i one także wpływają na nowe zachowania kulturowe. Rzadziej do siebie telefonujemy, możemy przecież popisać na Facebooku. Wielu z nas zabiega o lajki. Emocje wyrażamy za pomocą emotikonów. Posiadamy wielu znajomych, choć z przytłaczającą większością nie utrzymujemy żadnego kontaktu i na ulicy żadnego z nich byśmy nie rozpoznali. Kolejnym, swego rodzaju, wyznacznikiem Internetowej przestrzeni są memy. Co to jest mem? Niełatwo go określić, choć wielu użytkowników sieci z pewnością się z nim co najmniej raz zetknęła (darmowe systemy operacyjne). Można powiedzieć, że to niedługa, zwięzła informacja, która wcale nie musi być wyrażona w formie słownej, może występować w postaci graficznej. Może być ironiczna, żartobliwa, ważne, by przyciągała uwagę i robiła furorę w sieci. Internet ma wiele mocnych stron. Możemy w nim w krótkim czasie i sprawnie wyszukać informacje z różnych dziedzin. Z sieci internetowej możemy ściągnąć darmową książkę, muzykę, dostępne są też darmowe systemy operacyjne.