Jaka kurtka najlepiej będzie się sprawdzać jako kurtka na zimę?

Przebojem ostatnich sezonów stały się kurtki puchowe. Możemy je zobaczyć na turystycznych trasach górskich i na typowych ulicach miast. Kurtki takie wyróżniają się bardzo szczególnymi przeszyciami tzw.

pikowaniem.

Ireneusz Dudek

Autor: Farrell Small
Źródło: http://www.flickr.com
Puchowa kurtka, jest to najlepszy rodzaj ubrań wierzchniej, który przeznaczony jest na okres zimowy. Podstawą puchowej kurtki jest jej wypełnienie naturalnym gęsim puchem lub puchem kaczym lub wypełnienie syntetycznym puchem. Zewnętrzna warstwa powinna być szczelna i wytrzymała mechanicznie i powinna być odporna na wiatr. Tylko co poniektóre kurtki puchowe są wytwarzane w wersji wytrzymałej na deszcz. Kurtki puchowe cechują się bardzo dobrą cieplną izolacyjnością i znaczną lekkością. Gwarantuje to duży komfort ich użytkowania. Tego typu kurtki znajdują zastosowanie jako ubranie w turystyce oraz jako odzież miejska do ubierania codziennie. Kurtka puchowa ma zdolność do znacznej kompresji oraz ma możliwość SPAkowania jej do małych rozmiarów. Podstawową właściwością, która decyduje o izolacyjności cieplnej puchowej kurtki, to ilość użytego puchu do jej wypełnienia i zdolność tego puchu do rozprężania się.
kurtka

Autor: Apple
Źródło: Apple
Najlepszy do wypełnienia kurtki puchowej jest puch gęsi. Taki puch jako jedyny może osiągnąć sprężystość na pułapie 900 cuin. To najlepszy, ale również zdecydowanie najbardziej kosztowny puch. Kaczy puch charakteryzuje się sprężystością nie przekraczającą 600-700 cuin. Wielokrotnym zabiegiem jest produkcja kurtek puchowych, które zawierają mieszaninę puchu kaczego oraz gęsiego w rozmaitych proporcjach. Konkurencja dla naturalnego puchu, to puch sztuczny.

Jeżeli zainteresował Cię omawiany tutaj tekst, to sprawdź też oryginalny serwis www (https://ratynscystomatologia.pl/) – on również posiada zajmujące informacje.

Puch ma znikomą wytrzymałość na zawilgocenia. Przemoczony puch traci gwałtownie swe cechy termiczne.

Puch naturalny silniej pochłania wodę a kiedy jest mokry, jest on ciężki oraz nie posiadając najmniejszej sprężystości, nie będzie izolował od zimna. Wysuszenie w warunkach domowych przemoczonej kurtki, która wypchana jest naturalnym puchem jest niemalże niemożliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*