W jaki sposób porządnie przeczytać oznaczenie na oponach

Każda opona jest prawidłowo oznaczona, niezależnie od tego czy mówimy o oponach do samochodu, motocyklowych czy też innych. Oznaczenie opon nie jest zwykłym, nie ważnym znakiem lub symbolem, wręcz przeciwnie ma ono nadzwyczaj ważkie znaczenie. Oznaczenie opon zezwala nam sprawdzić charakterystykę opony – wysokość boku, wielkość, rodzaj konstrukcji oraz średnicę, ponadto oznaczenie opon przekazuje wieści o prędkości oraz indeksie nośności.

opony

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
W jaki sposób więc porządnie przeczytać oznaczenie na oponach? Pierwsze cyfry mieszczące się na oponie zdradzają szerokość opony. Następnie odszukamy informacje mówiące o jej profilu, to znaczy szerokości oraz wysokości boku opony. Wskazane jest pomnieć, że niższy bok opony gwarantuje lepsze prowadzenie samochodu na zakrętach. Później zdołamy odnaleźć informację na temat wewnętrznej konstrukcji opony. () Aktualnie coraz więcej opon posiada konstrukcję radialną, która oznaczana jest literką R. Za informacją o konstrukcji opony odkryjemy wysokość felgi, czyli wewnętrzną średnicę opony.

Warto pamiętać, że średnica opony zawsze jest podawana w calach. Na oponach odszukamy też indeks nośności, jaki znamionuje maksymalne obciążenie, jakie zdoła przenieść opona wypełniona do maksymalnego pułapu ciśnienia. Na końcu opony mieści się też indeks prędkości, który zdoła mieć wartość od A (najniższa) do Y (najwyższa). Wszelkiej literze odpowiada praktyczna wartość. Na oponach odszukamy także informacje dotyczące wytwórczości oraz kod UTQG, jednak kod ten mieści się wyłącznie na oponach osobowych. Nie mają go opony 4×4 bądź opony terenowe.

Nabywając opony zimowe, odnajdziemy tam znakowania typowe dla tego typu opon, przykładowo M+S albo 3PMSF. Bez względu na to czy nabędziemy opony (zobacz także: opony do audi a6) kormoran, opony Michelin bądź opony 4×4, na wszelkiej oponie odkryjemy tego typu oznaczenia. Warto zwracać na nie uwagę w trakcie doboru oraz zakupienia opon do naszego samochodu.